Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – podobieństwa i różnice

Mimo że oba produkty mają w nazwie hipotekę, to kredyt oraz pożyczka hipoteczna znacząco różnią się między sobą. Łączy je przede wszystkim konotacja z nieruchomościami. Czym się charakteryzuje pożyczka a czym kredyt hipoteczny?

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to pożyczka gotówkowa udzielana przez banki na dowolny cel. Zazwyczaj zastrzeżeniem jest, że nie można jej przeznaczyć na działalność gospodarczą, ale poza tym za uzyskane środki finansowe można kupić samochód, zorganizować wakacje czy umeblować dom. Co różni ją od pożyczki gotówkowej? Przede wszystkim zabezpieczenie. Pożyczka hipoteczna jest zabezpieczona nieruchomością pożyczkobiorcy lub osoby trzeciej, która wyraziła zgodę na obciążenie hipoteki swojej nieruchomości. Bank jest wpisany do księgi wieczystej nieruchomości i w przypadku problemów ze spłatą pożyczki, może odzyskać pieniądze zajmując mieszkanie czy dom. To bardzo mocne zabezpieczenie dla banku, w związku z tym ryzyko udzielenia takiej pożyczki jest mniejsze niż przy zwykłej pożyczce gotówkowej. Dlatego oprocentowanie jest niższe – oscyluje w granicach 8-10%. Aby uzyskać pożyczkę hipoteczną, klient musi przedstawić akt notarialny oraz odpis księgi wieczystej zastawianej nieruchomości, czasem także operat. Dodatkowo wymagane jest zaświadczenie o dochodach, jak przy większości wniosków o pożyczkę czy kredyt. Co ważne, hipoteka, na którą bierze się pożyczkę, nie może być już zadłużona, czyli jej zakup nie mógł zostać sfinansowany przy użyciu kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to kredyt udzielany wyłącznie na zakup lub budowę nieruchomości. Zakup może dotyczyć domu czy mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego. Jest tu zatem ściśle określony cel kredytu i nie można przeznaczyć środków na nic innego. Kredyt hipoteczny jest udzielany na wysokie sumy – nawet do 90% wartości nieruchomości – oraz na długi okres. Zwyczajowo banki dają kredyty hipoteczne na 30 lat. Aby uzyskać kredyt hipoteczny konieczne jest przedstawienie szeregu dokumentów, proces jest dość długotrwały – na decyzję czeka się nawet kilka tygodni. Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest niższe niż kredytu czy pożyczki gotówkowej, a także niższe niż pożyczki hipotecznej.

Pożyczka a kredyt

Pożyczkę od kredytu hipotecznego różni przede wszystkim cel – przy pożyczce jest on dowolny, przy kredycie celem jest sfinansowanie zakupu nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest udzielany na dłuższy okres i z niższym oprocentowaniem niż pożyczka. W obu przypadkach wysokość kwoty udzielonej jest ograniczona wartością nieruchomości – zastawionej pożyczką lub zakupionej z kredytu. Oba produkty finansowe wiążą się też ze wpisem banku na hipotekę nieruchomości w księdze wieczystej.  Podsumowując, kredyt hipoteczny bierze się, kiedy planuje się zakup domu czy mieszkania, zaś pożyczkę wtedy, gdy nieruchomość już się posiada i chce się przeznaczyć środki na inny cel. Należy jednak pamiętać, że nie można wziąć najpierw kredytu a potem pożyczki na tą samą nieruchomość, bo aby uzyskać pożyczkę, hipoteka musi być czysta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *