Jak finansowo poradzić sobie po maturze?

Wkroczenie w dorosłość zwykle cieszy młodych ludzi z powodu możliwości decydowania o swoim życiu, ale z drugiej budzi obawy choćby pod względem utrzymania się. Finanse dla młodych ludzi są dużym problemem, ponieważ na początku kariery zawodowej nie mogą liczyć na zadowalające zarobki, ani na dostęp do wielu produktów kredytowych.

Znalezienie pracy to podstawa

Mimo malejącego bezrobocia młodzi ludzie są grupą o największych problemach na rynku pracy. Pracodawcy niechętnie przyjmują osoby bez żadnego doświadczenia i żadnych praktycznych umiejętności. Zdobycie pierwszej pracy bywa prawdziwym wyzwaniem – stosunkowo najłatwiej pod tym względem mają absolwenci zawodówek, najtrudniej absolwenci szkół ogólnokształcących.

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie swoich szans na rynku pracy:

  • Przygotowanie profesjonalnego CV
  • Zadbanie o swój profil w mediach społecznościowych (warto w nim pokazać swoje pasje, podróże i aktywności, a usunąć zdjęcia powszechnie uznawane za kompromitujące)
  • Aktywne przeszukiwanie portali z ofertami pracy i odpowiadanie na dużą liczbę ogłoszeń
  • Podszlifowanie języka obcego – doskonała znajomość angielskiego i drugiego języka obcego otwiera dzisiaj drzwi do wielu firm
  • Podejmowanie prac dorywczych – pozwalają podreperować budżet i zdobyć doświadczenie.

Warto pamiętać, że dzisiaj bardzo liczy się aktywność w Internecie – pracodawcy bardzo chętnie do niego zaglądają, aby sprawdzić kandydatów. Pisanie ciekawego bloga np. na temat finansów lub projektowanie stron internetowych jako freelancer z pewnością będzie docenione i może zwiększyć szansę na zatrudnienie.

Radzenie sobie z wydatkami

Większość młodych ludzi boryka się na co dzień z brakiem wystarczającej gotówki. Czasami problemem jest dla nich opłacenie wszystkich rachunków, a czasami po prostu znalezienie gotówki na zakup modnego ciucha czy wieczorne wyjście ze znajomymi. Gorzej, jeśli młody człowiek chce zainwestować w swój rozwój, czyli iść na kurs językowy lub kurs programowania, które mogą pomóc znaleźć lepszą pracę. Kursy takie kosztują nawet kilka tysięcy złotych i młodym ludziom trudno je sfinansować z własnych środków.

Zarówno w przypadku niewielkich, jak i poważniejszych potrzeb finansowych, jeśli młody człowiek nie może liczyć na pomoc rodziców, musi skorzystać z pożyczki lub kredytu. Niestety banki niechętnie udzielają kredytów gotówkowych osobom, które dopiero co ukończyły 18 lat i które nie mogą przedstawić zaświadczenia o stałych zarobkach. Przydatne okazują się wówczas pożyczki pozabankowe. Firmy pożyczkowe stosują dużo mniej wyśrubowane kryteria przyznawania pożyczek niż banki, dlatego nawet bardzo młode osoby zatrudnione na umowach zlecenia czy o dzieło mają u nich szansę na pożyczkę. Najlepszą ofertą jest pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń, którą można otrzymać jedynie na podstawie dowodu osobistego. Dzięki niej można pożyczyć od 100 do nawet 5000 zł, a więc odpowiednią sumę na małe lub większe wydatki. Młodzi ludzie lubią to rozwiązanie, ponieważ potrzebną gotówkę mogą załatwić po prostu przez smartfona i poświęcając na złożenie wniosku zaledwie kilka minut.

Po ukończeniu szkoły warto od razu wziąć się za systematyczne rozwijanie kariery zawodowej poprzez zdobywanie nowych doświadczeń, by móc osiągać coraz wyższe zarobki. Na drodze tej przydatne mogą być szybkie pożyczki, które w każdej chwili załatają skromny budżet młodego człowieka i pomogą realizować ambitne plany związane z doskonaleniem umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *